8MP Hikvision CCTV POE Camera DS-2CD2087G2-LU 2.8mm Fixed Lens 40m IR
SKU: DS-2CD2087G2-LU
- 8MP high resolution
- 2.8 mm fixed lens
- Up to 40 m White light
- H.265+ compression
- IP67 weatherproof
Description
The DS-2CD2087G2-LU is the best product in hikvision brand. The bullet camera features a high-quality 8MP resolution, combined with ColorVu technology to provide excellent, colourful images 24/7 and clear imaging against strong backlight due to 130 dB WDR technology.
The Advantages Of Hikvision CCTV POE Camera DS-2CD2087G2-LU
- 8MP high resolution
- Max. Resolution 3840 × 2160
- Image Sensor1/1.2″ Progressive Scan CMOS
- 2.8 mm fixed lens
- Triple stream
- Up to 40 m White light
- H.265+ compression
- 4 analytics
- Face Capture
- Smart motion detection
- IP67 weatherproof
- 130dB wide dynamic range
- Built-in microphone
- 24/7 colorful imaging
- Supports on board storage (up to 256 GB)
- Min. Illumination Colour: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with Light
- Shutter Time1/3 s to 1/100,000 s
- Angle Adjustment Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate 0° to 360°
- 12V DC & POE (802.3af)
Illuminator
- Supplement Light Type White light
- Supplement Light Range 40 m
- Smart Supplement Light
Additional information
| Brand | Hikvision |
|---|---|
| Colour | White |
| Product Type | POE Camera |
| Megapixel | 8MP |
| Max Resolution | 3840×2160 |
| Lens | 2.8mm |
| IR Range | 40m |
| IP Rating | IP67 |
| Weight | 850g |
| ColorVu | Yes |
1 review for 8MP Hikvision CCTV POE Camera DS-2CD2087G2-LU 2.8mm Fixed Lens 40m IR
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Brandon Welch –
Fantastic camera. Very clear pictures both day and night