5MP Hikvision HD Camera DS-2CE16H0T-IT3ZE Vari-focal Lens 40m IR POC Bullet
- Image Sensor 5 MP CMOS image sensor
- Resolution 2560 (H) × 1944 (V)n
- EXIR 2.0, smart IR, up to 40 m IR distance
- Day & Night IR cut filter
- IP67
Description
It is a DS-2CE16H0T-IT3ZE Hikvision HD Camera bullet with a 5MP and PoC HD TVI, 2.7 13.5mm varifocal lens, 40m IR, and IP67. Power over Coax (POC) means the camera is powered directly from the DVR via coaxial cable (RG59). It simplifies installation time, eliminates the need for additional power supplies and cable isolation or duplication, and saves time and money.
The PoC can be used at distances up to 200m and is available on channels 4, 8 and 16 (Hikvision models end with / P). It is a very cost-effective and intelligent solution.
The Benefits Of Hikvision HD Camera DS-2CE16H0T-IT3ZE
- Image Sensor 5 MP CMOS image sensor
- Resolution 2560 (H) × 1944 (V)n
- 2.7 mm to 13.5 mm motorized varifocal lens
- EXIR 2.0, smart IR, up to 40 m IR distance
- OSD menu, 2D DNR, DWDR
- Day & Night IR cut filter
- Signal System PAL/NTSC
- Up the coax (HIKVISION -C)
- POC.at
- IP67
Power over Coaxial (PoC) means that the DVR powers the camera via a coaxial video cable (RG59 or similar). POC transmission uses through RG59 coaxial or comparable cable. Still, with the discharge of our DTV-BALUN/LEAD/HD/POC, it may additionally be used through CAT5, supplying even extra installation flexibility.
Additional information
| Brand | Hikvision |
|---|---|
| Colour | White |
| Product Type | POC Camera |
| Megapixel | 5MP |
| Max Resolution | 2560×1944 |
| Lens | 2.7-13.5mm |
| IR Range | 40m |
| IP Rating | IP67 |
| Weight | 685g |
| ColorVu | No |
1 review for 5MP Hikvision HD Camera DS-2CE16H0T-IT3ZE Vari-focal Lens 40m IR POC Bullet
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reece Martin –
Lots of positives for this camera, features and functionality. Excellent and responsive customer service and remoting in to check settings.