5MP Hikvision HD Bullet Camera DS-2CE16H0T-ITE 2.8mm Lens 20m IR POC
SKU: DS-2CE16H0T-ITE
- Image Sensor 5MP CMOS
- Max. Resolution 2560 (H) × 1944 (V)
- Signal System PAL/NTSC
- Adopts HD-TVI technology
- Up to 20 m IR distance
Description
Hikvision HD Bullet Camera POC with a 2.8mm Lens and 20m IR distance is available. Min. Illumination Colour: 0.01 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR, Max. Resolution 2560 (H) × 1944 (V), Video Output1 HD analogue output, Up to 20 m IR distance and IP67 weatherproof are important features of camera DS-2CE16H0T-ITE.
The Advantages Of HD Bullet Camera DS-2CE16H0T-ITE
- Image Sensor 5MP CMOS
- Max. Resolution 2560 (H) × 1944 (V)
- Day & Night IR cut filter
- Signal System PAL/NTSC
- Adopts HD-TVI technology
- EXIR technology
- Up to 20 m IR distance
- IP67 weatherproof
- Up the Coax telemetry
- Digital wide dynamic range
- Video Output1 HD analogue output
- Min. Illumination Colour: 0.01 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR
- Shutter Time PAL: 1/25 s to 1/50, 000 s NTSC: 1/30 s to 1/50, 000 s
- Angle Adjustment Pan: 0° to 360°; Tilt: 0° to 180°; Rotate: 0° to 360°
- 2.8 mm fixed lens
- True day/night
- OSD menu
- Smart IR
- POC.AF
- 12V DC
PoC is available with cabling up to 200 meters for 4, 8, and 16 channel DVRs (models ending in / P), and the full range of TVI PoC cameras is also available (ending in E). Models) Together, it provides a cost-effective and time-saving solution for TVI installation.
Additional information
| Brand | Hikvision |
|---|---|
| Colour | White |
| Product Type | POC Camera |
| Megapixel | 5MP |
| Max Resolution | 2560×1944 |
| Lens | 2.8mm |
| IR Range | 20m |
| IP Rating | IP67 |
| Weight | 350g |
| ColorVu | No |
1 review for 5MP Hikvision HD Bullet Camera DS-2CE16H0T-ITE 2.8mm Lens 20m IR POC
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reece Martin –
Great price and well made I thoroughly recommend this product