Hikvision 4MP POE CCTV Camera Bullet Thermal 3.6mm Lens – DS-2TD2628T-3/QA
SKU: DS-2TD2628T-3/QA
- 1/2.7″ Progressive Scan CMOS
- IR Distance Up to 30 m
- Focal Length 3.6 mm
- Spectral Range 8 μm to 14 μm
- Video content analysis
Description
Hikvision POE CCTV Camera Bullet Thermal DS-2TD2628T-3/QA, Image Processing Technology – Linear, Histogram, Self-adaptive Thermal AGC mode, DDE, 3D DNR with Smoking detection algorithm.
POE DS-2TD2628-3/QA HeatPro Thermal CCTV camera and Optical Bi-spectrum Network Bullet Camera supports video analysis for perimeter protection, and also temperature exception alarm for early fire prevention.
DS-2TD2628T-3/QA Thermal Camera Features:
- Thermal Module 256 × 192 resolution
- Optical Module Resolution 2688 × 1520
- 1/2.7″ Progressive Scan CMOS
- IR Distance Up to 30 m
- Focal Length 3.6 mm
- Spectral Range 8 μm to 14 μm
- Video content analysis
- Vehicle/human classification
- Temperature exception alarm for fire prevention, -20°C to 550°C (-4°F to 1,022°F), Max (± 2°C, ± 2%)
- Smoke detection feature
- linear, histogram, self-adaptive thermal AGC mode, DDE, 3D DNR
- High quality detector
- IP67 Standard
Additional information
| Brand | Hikvision |
|---|---|
| Product Type | POE Camera |
| Megapixel | 4MP |
| Colour | White |
| Lens | 3.6mm |
| Max Resolution | 2560×1920 |
| IR Range | 30m |
| Model | Thermal Cameras |
| IP Rating | IP67 |
| Power | 12V DC, 24 VAC |
| Status | New |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.