4MP Hikvision POE CCTV System DS-2CD2045FWD-I IR 30m Mini Network Bullet
- Max. Resolution 2688 × 1520
- IR Range Up to 30 m
- H.265 Type Main Profile
- 4 Megapixel
- IP67
Description
The 4MP Hikvision POE CCTV System DS-2CD2045FWD-I is a mini bullet camera that can use with any of the 2.8mm fixed lenses. This camera equips with an infrared LED over a range of up to 30m and an IP67 weathering housing.
With Hikvision’s H.265 + video compression, you can use the built-in SD card slot without worrying about running out of storage quickly. A 12VDC power adapter or POE can power this camera. Can do Remote access via a browser or the Hik-connect app.
The Advantages Of Hikvision POE CCTV System DS-2CD2045FWD-I
- 4MP Image Sensor 1/2.5″ Progressive Scan CMOS
- Max. Resolution 2688 × 1520
- IR Range Up to 30 m
- Shutter Speed 1/3 s to 1/100,000 s
- Slow Shutter
- Day & Night IR Cut Filter
- Digital Noise Reduction 3D DNR
- WDR 120dB
- IP67
Lens
- Focus Fixed
- Lens Type 2.8 mm
Compression Standard
- Third stream: H.265/H.264
- H.264 Type Main Profile/High Profile
- H.264+ Mainstream supports
- H.265 Type Main Profile
- H.265+ Mainstream supports
- Video Bit Rate 32 Kbps to 16 Mbps
POE CCTV System IR
- IR Range Up to 30 m
- Wavelength 850nm
The DS-2CD2045FWD-I also comes with an integrated mount with a 3-axis adjustment to provide ample flexibility if you need to cover a large area.
Additional information
| Brand | Hikvision |
|---|---|
| Colour | White |
| Product Type | POE Camera |
| Megapixel | 4MP |
| Max Resolution | 2688×1520 |
| Lens | 2.8mm |
| IR Range | 30m |
| IP Rating | IP67 |
| Weight | 410g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.